آموزشتکنولوژیفرهنگی

توسعه صنعت و بازرگانی کشور با استفاده از ظرفیت هوش مصنوعی

توسعه صنعت و بازرگانی کشور با استفاده از ظرفیت هوش مصنوعی

نشست هم اندیشی رویداد ملی عصر امید در حوزه تخصصی هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء با حضور دکتر حسین کلانتری خلیل آباد دبیر هیات امناء و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز و واحد کرج و روسا و نمایندگان سازمان صمت البرز، اتاق تعاون، اتاق اصناف اتاق بازرگانی ، شرکت شهرک های صنعتی و خانه صنعت ، معدن و تجارت استان البرز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج، دکتر حسین کلانتری در این نشست گفت: استفاده از ظرفیت های هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء می تواند موجب پیشرفت صنایع و حوزه های مختلف بنگاه های اقتصادی کشور شود و خروجی این همایش می تواند در کل کشور مورد بهره برداری قرار گیرد.
دکتر کلانتری افزود: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند در دوران هوش مصنوعی و کوانتوم و اینترنت نمی‌شود با همان ابزارهای چهل سال قبل کار کرد و باید ابزارها متناسب با زمان باشند.
وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی با محوریت قرار دادن توصیه های رهبر معظم انقلاب مبنی بر استفاده کشور از هوش مصنوعی، همایش و نمایشگاه هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء را با هدف معرفی دستاوردهای این حوزه به جامعه و فراهم کردن فضایی برای بهره مندی صنعتگران و کسب و کارها برگزار می نماید.
دکتر کلانتری تاکید کرد: هوش مصنوعی در حوزه مختلف از جمله خودروسازی، صنعت ساختمان، پزشکی و… شتاب خیلی زیادی گرفته و استفاده از ظرفیت این حوزه می تواند کمک شایانی به صنعت و بازرگانی کشور کند.
وی با بیان اینکه استفاده از هوش مصنوعی در بازرگانی به عنوان یک مزیت رقابتی، برای کسب‌وکارها اهمیت ویژه‌ای دارد، اظهار داشت: از مصارف اصلی هوش مصنوعی در بازرگانی می‌توان به بهبود بهره‌وری، ارتقاء تجربه مشتری، بهینه‌سازی زنجیره تأمین و بهبود فرآیندهای تجاری اشاره کرد.
دکتر کلانتزی افزود: هوش مصنوعی در حال متحول کردن کسب و کارها است، امروزه فناوری اطلاعات فقط مربوط به اتوماسیون فرایندها و کدبندی منطق کسب و کارها نمی‌باشد. در این میان صحبت از استخراج بینش از داده‌ها است و میزان سرعت استخراج بینش و دانش از داده‌ها به عنوان یک مزیت رقابتی و ارزش برای سازمان‌ها به حساب می‌آید.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کرج گفت: تکنولوژی‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین می‌توانند کارهای مهم، دستی و هزینه‌بر را به صورت خودکار انجام دهند، بنابراین افراد می‌توانند تمرکز بیشتری بر کارهای مهم‌تر داشته باشند و هوش مصنوعی برای دریافت بینش از داده‌ها، کمک به تصمیم‌گیری و بهبود خروجی کسب وکارها استفاده می‌شود.
این استاد تمام دانشگاه با بیان اینکه استفاده از هوش مصنوعی باعث می‌شود که سازمان‌های آینده نگر، ارزش کسب و کار خود را بالاتر برده و مطابق شرایط جدید، فرایندها و مدل‌های کسب و کار خود را تغییر دهند، گفت: شناسایی صحبت‌ها و تصاویر، تشخیص‌های پزشکی، ماشین‌های خودران و سلامت فردی از جمله کاربردهای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین هستند.
دکتر کلانتری با اشاره به کاربرد هوش مصنوعی در صنایع و کسب و کارها، اظهار داشت: بهره‌گیری از سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند بار سنگینی را از دوش این کارکنان بردارد. اگر یک سامانه هوشمند طراحی شود که بتواند تقاضاهای شغلی و رزومه‌های مربوطه را بر اساس معیارهای مدنظر شرکت طبقه‌بندی و غربال کند، آنگاه کارکنان بخش منابع انسانی قادر خواهند بود امورات باقیمانده را با فراغ بال و در زمان کمتری به انجام برسانند.
وی با بیان اینکه زمان‌بندی و استفاده مناسب از زمان جزو مهم‌ترین عوامل موفقیت صنایع و شرکت ها به حساب می‌آید، اظهار داشت: هدف از به‌کارگیری هوش مصنوعی در زمان‌بندی این است که شرکت‌ها بتوانند پیش‌بینی دقیق‌تری از آینده داشته باشند، از منابع در دسترس خود به بهترین نحو استفاده کنند و اتلاف زمان و منابع را به حداقل برسانند. بهره‌گیری حداکثری از مزایای هوش مصنوعی در زمینه مدیریت زمان می‌تواند نقش به‌غایت مؤثری را در سرنوشت آینده صنایع کشور ایفا کند.
دکتر کلانتری خاطر نشان کرد: امروزه شرکت‌ها برای ارائه خدمات مناسب به مشتریان خود از شیوه‌های سنتی پیروی نمی‌کنند؛ بهبود کارآیی ناشی از به‌کارگیری سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند از سنگینی وظایف کارکنان بخش خدمات مشتریان بکاهد و فشارهای روانی آنها را تخفیف دهد. مشتریان عموماً اهمیت ویژه‌ای برای پاسخگویی سریع به درخواست‌ها و سؤالاتشان از بخش خدمات مشتریان یک شرکت قائلند و به همین دلیل تأثیرات مثبت استفاده از فناوری هوش مصنوعی در بخش خدمات مشتریان می‌تواند درنهایت وجهه و اعتبار شرکت را بهبود بخشد.
در ادامه این نشست روسای بخش های صنعتی و بازرگانی استان البرز با تاکید بر اینکه همایش و نمایشگاه هوش مصنوعی فرصت مناسبی برای صنعت گران و بازرگانان می باشد اظهار داشتند، حضور شرکت های دانش بنیان در یک محل باعث می شود ظرفیت قابل استفاده و کاربردی هر حوزه تخصصی شناسایی و برای بهره وری بیشتر صنایع از آنها استفاده کنیم و این فرصت که توسط دانشگاه آزاد اسلامی البرز ایجاد شده است باید به عنوان یک فرصت طلایی برای جهش صنایع و کسب و کارهای استان البرز به سمت استفاده از تکنولوژی های روز دیده شود.
گفتنی است، از ۲۲ تا ۲۵ مهرماه رویداد و نمایشگاه تخصصی عصر امید با محوریت هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء برگزار و همچنین ۲۴ و ۲۵ مهرماه اولین کنفرانس ملی پژوهش و نوآوری به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی البرز برگزار خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا