تکنولوژیفناوری

وزیر ارتباطات: سرعت اینترنت ایران در حال رسیدن به گیگابایت بر ثانیه است

وزیر ارتباطات: سرعت اینترنت ایران در حال رسیدن به گیگابایت بر ثانیه است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: سرعت اینترنت در ایران از مگابایت بر ثانیه عبور کرده و با هزاران برابر افزایش در حال رسیدن به گیگابایت بر ثانیه است.

عیسی زارع پور در آیین افتتاح کابل نوری منازل و کسب و کارهای شهرستان چهارباغ از توابع استان البرز، با بیان این مطلب افزود: زمانی در دهه ۸۰ با سرعت‌های کیلوبایت بر ثانیه از اینترنت استفاده می‌کردیم و بالاترین مقدار آن ۵۱۲ کیلوبایت بر ثانیه بود.

وی با بیان اینکه امروز سرعت دانلود در طرح فیبر نوری چهارباغ مقدار ۹۳۳ مگابایت بر ثانیه را ثبت کرده است، گفت: سرعت اینترنت در کابل نوری ۸۰ برابر سرعت قبلی است و یک انقلاب در مسیر ارتباطات و اطلاعات کشور محسوب می‌شود.

زارع پور تاکید کرد: یکی از پروژه‌های مهم دولت همین کابل نوری و اینترنت پر سرعت است که باید تا پایان دولت سیزدهم، استفاده همه شهرها از این امکان فراهم شود.

به گفته این مسوول، امروز در جهان روی سرعت میلیون‌ها برابر فعلی آزمایش می‌شود و عمر سیم‌های مسی به پایان رسیده است، چراکه سرعت اینترنت بر بستر سیم مسی حداکثر ۱۶ مگابایت بر ثانیه است.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه کابل نوری دارای سرعت نامحدودی است، ادامه داد: با توسعه کابل نوری تا نیم قرن آینده از طرف شرکت مخابرات در هیچ شهری برای احداث اینترنت حفاری صورت نخواهد گرفت.

زارع پور خاطرنشان کرد: ما در کنار شرکت مخابرات ۹ شرکت دیگر را مجوز دادیم و هم اکنون تعداد اپراتورهای کشور به ۱۰ اپراتور رسیده است تا توسعه این اقدامات برای مردم تسریع شود.

وی یادآور شد: امروز همه مسائل اجتماعی و اقتصادی به سرعت اینترنت گره خورده و باید تا سه تا چهار ماه آینده همه مردم طعم شیرین استفاده از این فناوری را بچشند.

داوود جعفری فرماندار شهرستان چهارباغ نیز در این مراسم اظهار داشت: باید اطلاع رسانی خوبی صورت پذیرد که مردم بدانند بستر فیبر نوری فراهم شده تا از آن بهره‌مند شوند، به هرحال برنامه کلان کشور این است که ۲۰ میلیون خانوار تا پایان دولت سیزدهم از اینترنت پرسرعت استفاده کنند.

گفتنی است آزمایش سرعت اینترنت مدرسه حضرت طاهره (س) و گلخانه ولیعصر در شهرستان چهارباغ مورد صحت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفت.

همچنین لازم به یادآوری است که طرح کابل نوری در شهرستان چهار باغ با اعتبار ۲۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان و به طول ۴۵ کیلومتر احداث شده است.

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا